Kaliteli Boya Nasıl Olmalıdır

Hepimiz evimizin temiz görünmesini isteriz. Bunun için her ne kadar temizlik yapsak da boya yapılmadan bir türlü temiz görünmez. Bu nedenle belirli aralıklarda duvarlarımızı boyamamız gerekir. Peki duvar boyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kaliteli boya nasıl olmalıdır sorusunun yanıtını bu yazının devamında öğreneceksiniz.

Boya, kullanım alanına ve amacına göre çeşitli özelliklere sahip olmalıdır. Kaliteli bir boyada ilk dikkat edilmesi gereken husus faz ayrımının olup olmadığı yani boyanın içerisinde barındırdığı suyun kap yüzeyine çıkıp çıkmadığıdır. Üretim tarihinden itibaren en az 1 yıl içerisinde faz ayrımı olmamalıdır. İkincisi ise, boyanın en alt kısmında çökme olmamasıdır. Herhangi bir alet yardımıyla boyayı karıştırarak anlayabilirsiniz. Diğer sorun ise boya karıştırılırken şiddetli köpüklenme gözükmesidir. Köpüklenmenin fazla olması boyama işlemi sırasında sıkıntı yaratabilir. Boyanın akışkanlığı çok fazla veya çok az olmamalıdır.

Kaliteli bir boyanın sahip olması gereken diğer özellikleri ise örtücü ve kolay uygulanabilir olması, fiziksel, kimyasal, atmosferik ve özel şartlara dayanıklı olması ve pH değerinin 8 ile 9,5 arasında olmasıdır.

Kaliteli Boya Nasıl Olmalıdır Resimleri:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir