Çim Ekilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çim ekilirken dikkat edilmesi gerekenler

Bahçe sahipleri bahçe ve toprak ile uğraşmanın ne kadar keyifli olduğunu biliyorlardır. Özellikle yaz günlerini bahçe de geçirmek isteyenler bahçenize çimlendirme çalışmaları yapmak isteyebilir. Ancak bu işlem öncesin de dikkate edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

  • Bahçeniz de çimlendirmek istediğiniz yerin güneş alıyor olması çok önemli bir durumdur. Eviniz bahçenizin belirli bir bölgesini gölgeliyor olabilir bu durumlar da her yerde aynı tür çim türünü kullanmak yanlış olacaktır mesela gölge gören yerler için ‘’yonca’’ seçerek bahçenize çimlendirebilirsiniz.
  • Bahçe toprağınızın çimlendirme işlemi için uygun olması çok önemlidir, özellikle toprağınız taşlı ise bu durumda çimlerinizin yetişmesi zor hatta hiç olmayacak desek yeridir. Bu yüzden çimlendirme çalışmasını yapmadan önce toprağı taşlardan tamamen temizlemek gerekmektedir. Daha sonra temizlenmiş toprağı gübre ile besleyerek çimlerinizin büyümesini sağlayabilirsiniz ancak seçeceğiniz gübrenin azot bakımından zengin olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Hangi çim türünü seçeceğiniz de çok önem arz etmektedir. O an ki iklim koşullarını göze alarak hangi çim türünü seçeceğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir